ÇEVREYE SAYGI

Saint-Gobain adına çevreye saygı, başat bir mottodur. Yatırım ve süreçlerin tasarımlarında çevresel etkileri göz önünde bulunduran Saint-Gobain, çevreye en az atık salınımını gerçekleştiren ve doğal kaynakları en etkili düzeyde kullanan teknolojileri uygulamaktadır.

Çevreye Saygı

Saint-Gobain, ürün tasarımı ve üretim süreçlerinde de seçilen ham maddelerin çevreye olan etkilerini dikkate alarak, çevre bilincini tüm alanlarında yaygınlaştırmaktadır.

İzocam, sürdürülebilirlik yaklaşımını belgelerle tescilledi !

İzocam EPD

İzocam, Türkiye’de sıcağa, soğuğa, sese, yangına ve suya karşı koruma sağlayan geniş ürün yelpazesi ve teknik danışmanlık hizmetleriyle yalıtım sektörünün lider şirketidir.

Küreselleşen dünya standartlarına uygun olarak müşterilerinin talep ve beklentilerini zamanında ve çevreci bir yaklaşımla karşılayan İzocam, ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sistemi tüm tesislerinde uygulamaktadır.

İzocam ürünleri, Uluslararası Yapı Malzeme Yönetmeliği´nin 6.maddesine göre; "Ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karşılamasına imkan veren malzeme" anlamına gelen CE işareti ile piyasaya arz edilmektedir. Aynı zamanda İzocam mineral yünleri; taşyünü ve camyünü ürünleri sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikasına sahiptir.

İzocam’ın ürünleri Türk Standart Enstitüsü (TSE) kriterlerine de uygun üretilmektedir. Çatı Şiltesi ve Rulopan ürünleri AB ülkesinin ulusal emisyon limitlerine uygunluk belgesi olan Eurofins Gold belgesine sahiptir. Ayrıca 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve taşyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyanı) Belgesi’ni alarak Türkiye’de Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kuruluş olmuştur. EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyanı), ürün veya hizmete ait doğrulanmış nicel çevresel bilgilerin şeffaf olarak toplumla paylaşımını ve böylece çevreye olumsuz etkileri daha az olan ürün ve hizmetlerin teşvik edilmesini amaçlamaktadır. EPD belgeleri, yapı malzemelerinin çevresel performansı açısından aydınlatıcı bilgiler içermektedir. İzocam’ın 2018 yılındaki önemli hedefleri arasında ise ISO 14064 Sera Gazı Yönetimi Onayı’nı edinme bulunmaktadır.

İzocam Yeni Nesil Camyünü

2014 yılında geliştirilen İzocam Yeni Nesil Camyünü, öncelikle çevreye ve sağlığa odaklanan daha duyarlı yeni bir ürün olarak geliştirilmiştir. İmalat aşamasında kullanılan enerjinin 100 kat fazlasını tasarruf eden Yeni Nesil Camyünü, düşük karbon ayak izi ve yüksek orandaki çevre dostu özellikleri ile farkını ortaya koymaktadır. Yeni Nesil Camyünü ürünler yüksek verimli ısı yalıtımı sağlarken, geliştirilmiş ses yalıtımı performansıyla mükemmel bir konfor sunmaktadır. Yeni Nesil Camyünü, üretim aşamasından uygulama ve kullanım süreçlerine kadar her açıdan çevreye duyarlı bir üründür. Üretiminde doğal mineraller ve geri dönüşümlü hammadde kullanılan Yeni Nesil Camyünü ürünler, Mineral Yün Ürünler adına Avrupa Sertifikalandırma Kurulu tarafından sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikasına da sahiptir. İlgili sertifikayı alan ürünlerin insan sağlığına zarar vermediği ve Avrupa Birliği Yönetmeliği uyarınca kimyasal maddelerin ve karışımların sınıflandırılması, etiketlenmesi ve paketlenmesi ile ilgili tehlikeli olarak sınıflandırılmadığı kanıtlanmıştır.

Devamını Gör

izocam camyünü

Weber'den Çevre Dostu Aquabalance Teknolojisi!

weber aqubalance teknolojisi

Weber 2014 yılında, suyla dost Weber Aquabalance teknolojisini piyasaya sunmuştur. Bu teknoloji; cepheye gelen yağmur ve çiğ damlalarını kısmi düzeyde emmekte ve yüzey alanlarını genişletmektedir. Genişleyen yüzey alanları sayesinde de damlalar, hızlı bir şekilde buharlaşmaktadır. Suyun geri kalan kısmı ise kaplamanın kılcal boşluklu yapısı içinde geçici olarak kaldıktan sonra yine bu yapı sayesinde hızla buharlaşarak, cepheyi terk etmektedir. Weber Aquabalance teknolojisi, cephede mikroorganizmaların üremesini engellemek adına zehirli herhangi bir katkı içermediğinden, cepheden süzülen yağmur suları toprağa ve/veya yeraltı sularına karıştığında çevreyi kirletmemektedir. Böylece cephelerdeki küf ve mantar oluşumu da çevreyle dost bir teknoloji ile engellenmiş olmaktadır.

Devamını Gör

Saint-Gobain Weber Weber Çimento Esaslı Seramik Yapıştırıcıları EPD Sertifikası Aldı!

2014 yılında, tüm çimento esaslı seramik yapıştırıcıları için gerçekleştirilen yaşam döngüsü analizlerinden (LCA) sonra ürünlerin çevreye verdiği etkiler değerlendirilmiş ve Weber çimento esaslı seramik yapıştırıcılarının tümü, bağımsız bir kuruluş olan Institut Bauen und Umwelt e.v tarafından onaylanarak, Türkiye’deki ilk EPD (Çevresel Ürün Deklarasyonu) sertifikalı seramik yapıştırıcıları ünvanını almıştır.

Devamını Gör

Çimento Fabrikası

Saint-Gobain Weber Weber Çimento Esaslı Seramik Yapıştırıcıları ve Derz Dolguları EC1 Sertifikası Aldı!

yapıştırıcı

2015 yılında, çimento esaslı seramik yapıştırıcıları ve derz dolgularının çevreye zararlı madde salımı oluşturmadığı, çok düşük emisyon oranına ve çok düşük uçucu organik bileşen (VOC) miktarına sahip olduğu, EMICODE® EC1PLUS, uluslararası bir kurum olan GEV (Gemeninschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe Klebstoffe und Bauprodukte e.V.) tarafından belgelenmiş ve Weber bu ürün gamları için EC1PLUS sertifikası almıştır.

Devamını Gör

Saint-Gobain Rigips Alçı Ürünlerine Tip III EPD Çevre Etiketi

Rigips, ürettiği 8 farklı alçı levha ve yapı alçısı ürünü adına uluslararası onaylı ve Avrupa standartlarıyla uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgelerini almaya hak kazanmıştır.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040 serisi çerçevesinde belirtilmiş parametreler bazında, önceden belirlenmiş kategorilere göre (ham madde temini, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) sınıflandırılan, nicel olarak değerlendiren ve beyan edilen belgelerdir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) kapsamında, ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ifade eden ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ile atık değerlerini dikkate alan ilgili beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından tarafsız olarak doğrulanan ve kuruluşlar adına dünya çapında geçerli kabul edilen belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD belgeleri, çevresel etki bilgisi bulunan yapı ürünlerinin geliştirilmesini sağlamaktadır.

Devamını Gör

EPD çevre etiketi

 

Saint-Gobain Rigips GreenGuard/GreenGuard Cold Sertifikası Aldı!

Yapı malzemeleri sektöründe yapı alçıları, duvar ve asma tavan sistemleri konularında faaliyet gösteren Saint-Gobain Rigips Türkiye; 16 yıldır yenilikçi çözümleriyle sektöre öncülük etmeye devam etmektedir. Binlerce kimyasal madde analizinin yapıldığı testlerden başarıyla geçen Rigips, 6 ürününe “GREENGUARD” ve “GREENGUARD Gold” sertifikası alarak, üzerinde büyük bir titizlikle durduğu sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımı bir kez daha belgelemiştir. 
GREENGUARD sertifikası, mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ürünlerin kimyasal madde salınımlarının iç mekan hava kalitesi açısından belirlenmiş sınırlar dahilinde olduğunu tescil etmektedir. GREENGUARD sertifikalı ürünler, hem düşük emisyon değerleriyle mekanların daha sağlıklı olmasını sağlamakta hem de üreticilerin sürdürülebilirlik konusundaki güvenilirliğini göstermektedir.
GREENGUARD Gold sertifikası ise, ürünlerin çocuklar ve yaşlılar gibi hassas bireylere uygunluğu adına daha detaylı kriterlere göre test edilip, özellikle okul ve sağlık kuruluşları gibi yapılarda da kullanılabileceğini onaylamaktadır.

Devamını Gör

SAINT-GOBAIN RİGİPS GREENGUARD / GREENGUARD Gold

Saint-Gobain Rigips'ten EPD Rehberi!

Rigips EPD Rehberi, spesifik EPD’li ürünlerden oluşan duvar ve tavan sistemlerinde Saint-Gobain Grubu global vizyonunun, Rigips’in şeffaflık politikasının ve sürdürülebilir gelişim anlayışının bir parçası olarak bir EPD’nin nasıl okunduğuyla ilgili detayları sizlerle buluşturmaktadır.

Saint-Gobain Grubu vizyonuyla geliştirilen Rigips EPD Rehberi, yeşil bina sistemlerine katkının yanı sıra bir üretici olarak Rigips’in, çevresel sorumluluğunun farkında olduğunu şeffaf bir şekilde göstermeyi amaçlamaktadır.

Pazarın yenilikçi lideri Saint-Gobain Grubu, yangın dayanımı, darbe dayanımı, ses ve ısı yalıtımı, sismik tasarım, su ve nem dayanımı konularındaki teknik tecrübe ve birikimini Rigips sürdürülebilir sistem çözümleriyle tüm mimar ve tasarımcıların hizmetine sunmaktadır.

Devamını Gör

EDP