Sürdürülebilirlik Bülteni

"Dünyadaki sürdürülebilirlik gelişmelerini sizlerle paylaşacağımız bültenimizin ilk sayısından herkese merhaba! Gelin, sürdürülebilir yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için dünya neler yapıyor ve biz neler yapabiliriz birlikte bakalım…"

Araştırmalara göre özellikle genç kuşakta daha sık görülen bu durumun en popüler örneklerinden biri İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg. Gezegenimizin ve dolayısıyla hepimizin geleceğinden endişe duyan eko-anksiyete sahibi gençler, Fridays For Future hareketi ile birlikte toplumları ve devletleri iklim krizine karşı harekete geçmeye çağırıyor.

Eko-anksiyete için bir diğer risk grubu ise ekonomik ve coğrafi olarak dezavantajlı bölgelerde yaşayan topluluklar olarak belirlenmiş. Özellikle iklim krizi dolayısıyla gerçekleşmesi beklenen göçlerden en çok etkilenecek kesimi oluşturan bu gruplar, geleceğe dair endişelerinin merkezine ekolojik olayları yerleştiriyor.

Uzmanlara göre eko-anksiyetenin belirtileri ise şu şekilde sıralanıyor:

• Ekolojik felaketler özelinde bireysel suçluluk duymak
• Geleceğe karşı umutsuzluk
• İklim krizi konusunda harekete geçmeyen topluluklara karşı kızgınlık ve öfke
• Ekolojik gelişmeler karşısında oluşan panik
• İleri seviye durumlarda ise iştah kaybı ve uyku bozukluğu

Kraliçe II. Elizabeth ve Sürdürülebilirlik

Birleşik Krallık’ın sembolü, İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül 2022 tarihinde 96 yaşında hayatını kaybetti. Merhum İngiltere Kraliçesi, hüküm sürdüğü yıllar boyunca birçok kez iklim değişikliği ve ekolojik sorunlara dikkat çeken davranışlarda bulundu.

Bunlardan öne çıkanları ise şöyle:

• Kraliçe II. Elizabeth, 2000’li yılların henüz başında gerçekleştirdiği bir İngiliz Milletler Topluluğu Günü konuşmasında iklim sorunlarına dikkat çekti.

• 2004 yılında Kraliçe, dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair’e iklim değişikliği sorununu daha fazla ciddiye alması gerektiği konusunda sunduğu öneriler ile manşetlerde yer aldı.

• II. Elizabeth, 2009 yılında gerçekleşen İngiliz Milletler Topluluğu Toplantısı’nda 54 üye devlete iklim krizine karşı harekete geçmeleri için çağrıda bulundu.

• Geçtiğimiz ekim ayında Galler parlamentosunun açılışına katılan Kraliçe, küresel çapta iklim değişikliğine karşı yeterli aksiyonların alınmadığını eleştirdi.

• Kraliçe, Buckingham Sarayı’ndaki araç filosunu elektrikli araçlarla değiştirdi.

• 2019 yılında Kraliçe II. Elizabeth’in modacısı, Kraliçe’nin artık kürk giymeyeceğini açıkladı.

• Yavaş Moda’ akımına destek veren Kraliçe, kullandığı kıyafetlerin çeşitli şekillerde tekrar değerlendirilmesini sağladı.

• Son yıllarda Kraliyet Ailesi’nin ulaşımdan ortaya çıkan karbon ayak izini azaltmak için çalışmalara başlayan Kraliçe, bu doğrultuda “yeşil seyahat” hareketini teşvik etti.

Kraliçe II. Elizabeth, tarih boyunca yaptıklarıyla pek çok tartışmaya neden olsa da iklim değişikliği ve sürdürülebilirlikle ilgili çalışmaları son derece değerliydi. Tabii ki böylesine güç sahibi bir kişinin elinden daha fazlası gelir miydi sorusu akıllara gelebilir. Ancak her ne olursa olsun Kraliçe II. Elizabeth, sürdürülebilirlik adına iyi hatırlanacak isimler arasında.

Google Maps’ten “Yakıt Tasarruflu Rota” Uygulaması

Teknoloji, iklim değişikliğinin çözümlerinden biri olabilir mi? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet!
Dünyanın en çok kullanılan navigasyon uygulamalarının başında gelen Google Maps, halihazırda ABD’de sürdürdüğü yakıt tasarruflu rota (Fuel Efficient Route) uygulamasını, Türkiye de dahil olmak üzere 40 Avrupa ülkesinde de aktif hale getirdi. Artık Google Maps ayarları üzerinden gerekli tercihleri seçtiğinizde uygulama, size en kısa süren rotayı vermek yerine en az yakıt tüketen rotayı sunacak.

Dünya Bankası’ndan İklim Değişikliğine Karşı Rekor Kaynak

 

Geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre 2022 mali yılı (1 Temmuz 2021 – 30 Haziran 2022), iklim değişikliğine ayrılan kaynaklar bakımından rekor seviyeye ulaştı.

Banka, 2022 yılı mali yılı için toplam 31.7 milyar dolarlık bir kaynağın kullanıldığını aktardı. Kurum tarafından devletlere sunulan bu kaynak, sera gazı emisyonlarının azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadele için kullanılıyor.

Dünya Bankası, 2021 mali yılında ise iklim değişikliği için 26,6 milyar dolarlık bir kaynak ayırmıştı. Yaklaşık %19’luk bu artış, tüm dünyanın iklim krizine karşı daha ciddi adımlarla harekete geçmeye başladığını gösteriyor.

İklim Değişikliği Kahve Krizine Yol Açabilir!

Son zamanlarda kahve krizine girdiniz mi? Ne yazık ki bu kez kafeinden uzak kalınan dakikaların yarattığı enerjisizlikten bahsetmiyoruz. Bu kez bahsettiğimiz kriz, gerçek anlamda global bir kriz ve bu durumla karşı karşıya kalmamız çok olası. Araştırmalara göre iklim değişikliği, yakın bir gelecekte küresel çapta kahve üretimini büyük oranda sekteye uğratabilir.

Dünyada kahve üretimi, bilindiği üzere Afrika ve Güney Amerika başta olmak üzere son derece sıcak iklime sahip olan coğrafyalarda gerçekleşiyor. İklim değişikliğinin etkilerini en sert şekilde hissedecek bölgeler arasında da bu coğrafyalar var. Özellikle bazı bölgelerde artan hava sıcaklıkları, uzayan kuraklık süreleri, su baskınları ve don olayları, başta kahve olmak üzere çikolata, palm yağı ve soya fasulyesi gibi ürünlerde kıtlık yaşanmasına neden olabilir.

2022 yılının ilk aylarında, küresel çapta kahve fiyatlarının rekor seviyelere ulaştı. Yapılan birçok araştırma, 2023 yılı itibarıyla kahve krizinin hızla artacağını ve dolayısıyla fiyatların da giderek yükseleceğini öngörüyor.

Ne dersiniz; küresel ısıtma, sizce de birkaç derecelik sıcaklık artışından fazlası anlamına gelmiyor mu?

Evlerde Doğal Gaz Tasarrufu İçin 5 Adım!

Yaz mevsimini atlattık ve sonbahara geçiş yapıyoruz. Bu da ısınma gereksinimi için yakıt tüketimi, yakıt tüketimi ise karbon ayak izi ve ekonomik harcamalar anlamına geliyor. O halde gelin, evlerde doğal gaz tasarrufu için neler yapabiliriz, birlikte bakalım.

• Isı Yalıtımı: Evleri az enerji tüketerek ısıtmanın en kolay yolu, tabii ki sıcak havayı içeride tutmayı başarabilmekte. Yeni binaların çoğu ısı yalıtımlı olsa da eski binalar genellikle mantolamaya sahip olmadığı için bu durum ısının hızla kaybolmasına neden oluyor. Siz de doğal gaz tasarrufu için mantolama konusunda bir adım atabilirsiniz.

• Eşyaların Yerleşimine Dikkat: Radyatörlerin önünü boş bırakın. Radyatörlerin önüne yerleştirilen koltuklar, masalar ya da çeşitli mobilyalar, ısının iç bölgelere yayılmasını engelleyebilir.

• Çift Cam Kullanımı: Sıcağı içeride tutuyoruz, soğuğa geçit vermiyoruz! Bunun içinse tabii ki en büyük yardımcılarımız camlar ve pencereler. Çift cam kullanımı ile doğal gaz faturanızı kayda değer oranda azaltabilirsiniz.

• Yoğuşmalı Kombi: ‘Yoğuşmalı kombi’ terimi tam anlamıyla enerji tasarrufuna işaret ediyor. Geleneksel kombilerin aksine yoğuşmalı kombiler, sahip oldukları ısı eşanjörleri sayesinde gazları atık gaza çevirmeden önce tekrar kullanıyor.

• Kombinizi Kapatmayın: Evinizden çıksanız dahi kombinizi kapatmayın! Eğer çok uzun süre evinizden uzak kalmayacaksanız kombiyi kapatmak, doğal gaz tasarrufu sağlamanın aksine enerji israfına neden olacaktır. Eve döndüğünüzde tekrar açtığınız kombi, halihazırda soğumuş olan evinizi ısıtmak için normalde tüketeceğinden çok daha fazla enerji tüketecek.

Sürdürülebilir Ulaşım İçin Hangi Ulaşım Araçlarını Tercih Etmeliyiz?

Global ölçekteki karbon salımlarının tam %24’ünün ulaşım kaynaklı oluştuğunu biliyor muydunuz? Sürdürülebilir yaşama adım atmak ve bu doğrultuda geleceğimizi şekillendirmek için ulaşım alışkanlıklarımızı hızla değiştirmemiz çok önemli. Peki, sürdürülebilir ulaşım mümkün mü? Çevre dostu bir yolculuk için hangi ulaşım araçlarını tercih etmeliyiz? İşte cevapları…

Sürdürülemez Ulaşım Araçları

Uçak: Uçak yolculuğu, karbon ayak izi konusunda başrolde. 2019 verilerine göre uçuş sektörü, yılda 915 milyon ton karbon salımına neden oluyor. Tabii ki ulaşım yöntemleri arasında en az alternatife sahip metodun hava yolu ulaşımı olduğunun farkındayız ancak en azından mecbur kalmadıkça hava yolu seyahatlerinden uzak durmak, sürdürülebilir ulaşım adına çok iyi bir adım olabilir.


Bireysel Araç Kullanımı: Artan trafik, yakıt tüketimi ve tabii ki yükselen karbon salımları… Bireysel bazda araç kullanımı, konforlu gibi görünebilir ancak ne yazık ki sürdürülebilir değil. Milyarlarca kişilik nüfusun bir arada yaşadığı gezegenimizde her birey kendi “karbon salımı makinesini” kullandığında ortaya çıkan ekolojik felaketler şaşırtıcı değil.


Otobüs: Sürdürülebilir ulaşımda yeri olmayanlar listemizde sırada kötünün iyisi var. Evet, otobüs kullanmak kesinlikle toplu ulaşım imkanı sağladığı için bireysel araç kullanımına göre daha faydalı ancak ne yazık ki otobüsler de taşıyabildikleri yolcu sayısı itibarıyla ve yakıt tüketimi nedeniyle pek sürdürülebilir değil. Ancak yine de bireysel araç kullanımı, uçak yolculuğu ve otobüs alternatifleri arasında kaldıysanız gönül rahatlığıyla otobüs ulaşımını seçebilirsiniz.


Sürdürülebilir Ulaşım Araçları

Bisiklet: Neredeyse sıfır karbon (üretim harici) ve sağlıklı! Bisiklet kullanımı, sürdürülebilir ulaşım sağlamanın en etkili yollarından bir tanesi. Üstelik seyahatinizi sporla taçlandırma avantajı da cabası!


Elektrikli Scooter: Her geçen gün daha da yaygınlaşan elektrikli scooter’lar özellikle kısa mesafe yolculuklar için son derece faydalı. Her ne kadar bu ulaşım aracı da belirli bir enerji tüketimi gerçekleştirse de alternatiflerine bakıldığında çok daha çevre dostu bir tercih olduğunu söyleyebiliriz.


Elektrikli Arabalar: Otomotiv sektöründeki yenilikler sayesinde daha çevre dostu araçları tercih etme şansımız var. Fosil yakıt kullanmayan elektrikli araçlar, benzinli araçlara göre çok daha sürdürülebilir bir ulaşım yöntemi.


Metro: Ulaşımı sürdürülebilir kılmak için kolektif bir şekilde hareket etmemiz şart! Toplu taşımada en sürdürülebilir yöntem olarak öne çıkan metro kullanımı, yolcu kapasitesi ve tükettiği enerji miktarı sayesinde tercih edilebilir alternatifler arasında yer alıyor.


Yürümek: En iyisini sona sakladık! Tabii ki gideceğiniz destinasyona göre böyle bir imkanınız olmayabilir ancak kısa mesafelere yürüyerek gitmek hem en çevre dostu hem en sürdürülebilir hem de en sağlıklı seçenek.

“Gezegenimiz için en büyük tehdit,
onu bir başkasının kurtaracağına inanmaktır.”

Robert Swan

Saint-Gobain Türkiye

@Copyright Saint-Gobain Türkiye 2022

Üyelikten Ayrıl | Üyelik Bilgilerim