Saint-Gobain Türkiye, Green Up Meetings’te Buluşturdu!

Saint-Gobain Türkiye kamu otoriteleri ve uzmanlarını, PlumeMag’in hayata geçirdiği, Green Up Meetings’te İstanbul için buluşturdu! “İstanbul’un Estetik Direnişi”nin ele alındığı, disiplinler arası farklı bakış açıları ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı Green Up Meetings, Saint-Gobain’in ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. UNESCO tarafından “Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü” olarak ilan edilen 28 Eylül'de Kolektif House Levent’te düzenlenen etkinlikte “Doğal afetlere karşı hazırlıklı, çarpık kentleşme ve ulaşım sorunu yaşanmayan, kültürel mirası korunan ve çağdaş kültür sanat alanları her geçen gün daha da artan bir şehir inşası nasıl olur?” sorusuna cevaplar arandı.

Gün boyu devam eden panellerde, İstanbul'un kültürel yapısı, mimarisi, sosyolojisi ve tarihine doğru aydınlatıcı bir yolculuğa çıkıldı.  Şehir planlamacılarının, mimarların, kültürel miras konusunda uzmanların, akademisyenlerin ve kanaat önderlerinin katılımı ile çarpıcı görüşlerin paylaşıldığı etkinliğe “Dirençli ve Dayanıklı Şehirler” tartışmaları damga vurdu. Panellerde konuşmacı olarak yer alan, depremler sonrası yaşanan yıkımı onarma sürecinde kamu ve özel sektörün iş birliğinin önemine vurgu yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birlikte Hatay’a ilk giden ve büyük destek veren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, yaşadıkları tecrübeyi ve bunu İstanbul’daki olası deprem hazırlıklarına nasıl entegre ettiklerini anlattı.

“Sürdürülebilir Geleceği İnşa Etmek” başlıklı sunumuyla panelde konuşmacı olarak yer alan Saint-Gobain Türkiye Sürdürülebilirlik Elçisi Ilgın Büke Ulular, “İstanbul bizim için ve dünya için önem teşkil eden şehirlerin başında geliyor. Bugün baktığımızda İstanbul birçok yerden saldırıya uğramış bir şehir; deprem tehlikesiyle karşı karşıya, yoğun göç altında, doğal alanları bir bir kayboluyor, tarihi dokusu zedeleniyor. Tarihin yok olmasıyla karşı karşıyayız, bunları korumamız gerekiyor.” dedi. Konuşmasında sürdürülebilirlik kavramının, çoğunlukla çevre olarak karşımıza çıktığını ancak sosyal ve ekonomik boyutlarının da olduğunu vurgulayan Ulular, “İnsanların zarar görmeyeceği, konfor düzeyi yüksek, sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümleri sunuyoruz. 350 yılı aşkın bilgi birikimimizle sürdürülebilir ve performans odaklı çözümler geliştiriyoruz” diyerek Saint-Gobain’in sürdürülebilirlik yaklaşımını zengin bir bakış açısı ile paylaştı.


saint gobain